Stav a ohrozenie podzemnej vody

Slovenská republika sa riadi až 56 zákonmi, vyhláškami, nariadeniami alebo oznámenia štátnych orgánov o ochrane vody. To samo o sebe hovorí, a nikto to nemusí zdôrazňovať, že voda je jeden z najdôležitejších živlov v živote našej planéty a človeka. Je prirodzené, že našou snahou by mala byť ochrana nielen povrchových vôd, ale najmä ochrana podzemných vôd, ktoré sú zdrojom tých povrchových.

Podzemná voda je nenahraditeľnou súčasťou hydrologického cyklu a kľúčovým prvkom pre udržanie močiarov a prietokov v riekach počas suchých období. Inými slovami, podzemná voda poskytuje základný odtok (t.j. trvalý celoročný prítok do riek) do povrchových hydrologických systémov, z ktorých sa mnohé využívajú ako zdroj vody alebo na rekreačné účely.


Keďže prúdenie podzemných vôd je relatívne pomalé, následky antropogénnych aktivít (činnosti ľudí) môžu byť dlhodobé. Znečistenie, spôsobené pred niekoľkými desaťročiami, napríklad poľnohospodárstvom, priemyslom alebo inými aktivitami, môže ohrozovať kvalitu podzemných vôd aj dnes a v niektorých prípadoch ešte aj mnoho generácií v budúcnosti.


Skúsenosti s odstraňovaním znečistenia z posledných 20-tich rokov ukazujú, že vykonanými opatreniami vo väčšine prípadov neboli znečisťujúce látky odstránené úplne a že zdroje znečistenia, aj keď čiastočne odstránené, naďalej dlhodobo (t.j. obdobia niekoľkých generácií) produkujú znečistenie. Podzemná voda je “skrytý zdroj”, ktorý je z kvantitatívneho hľadiska oveľa významnejší, ako povrchová voda, pričom je oveľa zložitejšie ho chrániť, monitorovať a odstrániť znečistenie z dôvodu jeho nedostupnosti.


ZDROJ: http://ec.europa.eu/environment/water/water-framework/groundwater/pdf/brochure/sk.pdf

Malé Karpaty patria k najdôležitejším lokalitám s odberom podzemných vôd

Na Slovensku je takmer 50-tisíc km potokov a riek, ktoré sú zdrojom čistej vody aj miestom pre život množstva organizmov. Aj napriek nemalým investíciám sa stav našich riek a vôd nezlepšuje. Kvôli nadmernému betónovaniu, prehradzovaniu, výrubom, zlému hospodáreniu v krajine a znečisťovaniu prichádzame nielen o prírodné hodnoty, ktoré nám riečna krajina poskytuje, ale aj o čistú vodu, od ktorej sme existenčne závislí.


Ďalej je na Slovensku vymedzených 101 útvarov podzemných vôd (z tohto počtu je 26 útvarov geotermálnych vôd), pričom všetky sú využívané pre vodárenské účely (ako pitná voda) avšak v rôznej miere.

Zlý kvantitatívny stav útvarov podzemných vôd je najmä dôsledkom kumulácie negatívnych dopadov na podzemné a povrchové vody a nadmerného a často dlhodobého využívania zdrojov podzemných vôd alebo zmenou režimu podzemných vôd ako dôsledok vybudovania technických diel (vodná nádrž), ale aj poklesom zdrojov a zásob podzemných vôd ako dôsledok klimatických zmien.


Jedným z faktorov ohrozujúcim podzemné vody na Slovensku je nadmerný odber podzemnej vody na niektorých vodárenských zdrojoch. Nadmerné povolené množstvo vody pre používateľov v povodí, spôsobené nadhodnotením dostupných množstiev alebo hospodárskym či politickým tlakom, by sa malo prehodnotiť a rozlišovať od nadmerného čerpania vody, ktoré je nezákonné, pretože sa vykonáva bez povolenia alebo v rozpore s udeleným povolením.


Ohrozenie množstva a kvality podzemných vôd je nebezpečné pre nás všetkých. Ľahostajnosť preto nie je na mieste. Preto majte neustále na pamäti, že podzemná voda patrí medzi nenahraditeľné zložky prírodného prostredia a jej intenzívna a dôsledná ochrana je nutnosťou.


ZDROJ: Vodné zdroje – text k prednáške, RNDr. Oľga Majerčáková, CSc., 2014


Tri stoky, ako jeden z našich pitných zdrojov je monitorovaný každý týždeň:

ZDROJ: SHMÚ

Malé Karpaty patria k výdatným hydrogeologickým rajónom SR

ZDROJ: INTERPRETÁCIA HODNOTENIA PODZEMNÝCH VÔD PROSTREDNÍCTVOM APLIKÁCIÍ GEOGRAFICKO INFORMAČNÉHO SYSTÉMU (GIS) Molnár, Mada, Kullman, Ľuptáková, Paľušová