Stanoviská odborníkov

Michal Kravčík, MVO Ľudia a voda

Preštudoval som návrh protipovodňových opatrení pre vašu obec a mám k tomu tieto pripomienky:

Podľa hydrogramov povodňových vĺn vychádza, že z daného územia do obce priteká okolo 140 tisíc m3 povodňovej vody, ktorá je potenciálnym rizikom pre Vašu obec. Navrhnutý projekt protipovodňovej ochrany variantne má stáť minimálne 2,4 mil. eur. Tento projekt je nelogicky predražený.

Za takýto objem peňazí je možné nad obcou vybudovať vodozádržné opatrenia o objeme cca 600 tisíc m3, čo je 4-krát väčší objem povodňovej vlny 100 ročnej vody. Projekt ochrany Doľan prostredníctvom priehrad je veľmi predražený a významne zasiahne do obce i okolitého prostredia.

Na to, aby obec bola úplne bezpečne chránená pred povodňami, stačí vybudovať objem vodozádržných opatrení nad obcou o objeme 140 tisíc m3 a obec bude úplne ochránená pred povodňami. Opatrenia môžu byť citlivo osadené do chránenej oblasti a môžu zatraktívniť prostredie v prospech ochrany biodiverzity, ochrany prírody a ekosystémov v území. Odhadujem, že náklady na projekt by nepresahovali 600 tisíc eur.

S úctou

Michal Kravčík, MVO Ľudia a voda


Hydrológ a environmentalista , držiteľ Goldmanovy ceny za rok 1999 za príspevky o hospodárení s vodou rieky Torysy.

Lesník (prial si byť nemenovaný)

Potok, ktorý tečie zo Zabitého nadol, nemá výdatnosť na to, aby naplnil priehradu. Na Zabitom bolo pôvodne sedem rybníkov a tento potok bol malý na to, aby ich prietokovo zásobil vodou, a to ešte bolo v období keď bolo chladnejšie. Ak sa pozriete na rybníky na Zabitom sú plné rias a to isté sa stane s priehradou. Teda žiadna rekreácia. Nad Papierňou je vodáreň Tri stoky, odkiaľ nie je a ani nebude prísun vody do priehrady. Podobná situácia je na Hutách, kde sa zachytili pramene pitnej vody (iste dôležitý čin) a pstruhové rybníky na Parine majú problém. O povodni nechcem diskutovať, ale ak by sa v Doľanoch nezakryl potok, nepôjde voda po ulici ale predovšetkým pôvodným korytom. Napokon pri takej prietrži mračien aká bola, neviem ako by to dopadlo s priehradou. Aj v prípade priehrady nad Hornými Orešanmi bolo na mále, aby vydržala hrádza. Ale to všetko viete vy, ktorí tam žijete lepšie, než ja, ktorý mám informácie z televízie. Z hľadiska ochrany prírody sa pokazí jedna dolina, ktorá je prístupná turistom. Dolina nad Pílou je z dôvodu obory neprístupná už dávno. Narýpanie novej cesty bude tvrdý zásah do prírody a iste neprispeje estetike doliny.

Ing.Vladimír Kocian

DOĽANY – ŠTÚDIA PROTIPOVODŇOVÝCH OPATRENÍ

Technické riešenie - k uvedenému technickému riešeniu nemám pripomienky, nakoľko predpokladám, že toto spracovala renomovaná projekčná spoločnosť Vodotika, ktorá má bohaté skúsenosti z navrhovania vodohospodárskych a vodných stavieb a odborných projektantov, ktorí používajú a navrhujú stavby v zmysle platných noriem a predpisov, v súlade s platnou legislatívou. S ohľadom na zníženie nákladov je možné uvažovať o zmenšení jednotlivých objektov,resp. ich vynechaním alebo nahradením vhodných materiálov.

Využitie vodnej stavby – zo spracovaného projektu je zrejmé, že bude mať len jedinú funkciu a to zachytávanie náhlych povodňových prietokov. Počas mojej praxe sa obdobné stavby navrhovali ako viacúčelové a tiež existuje množstvo historických stavieb , ktoré mali rôzne využitie. Boli to buď vodárenské nádrže na pitnú vodu, nádrže na reguláciu prietokov v sústave , ako napríklad vyrovnávacie nádrže, nádrže na energetické využitie , využitie na rekreáciu, rybárstvo, pre závlahy. Vodná plocha má krajinitvorný charakter a je veľmi vhodná na rekreáciu.

Prevádzka vodnej stavby –investorom , resp. realizátorom a prevádzkovateľom sa predpokladá Slovenský vodohospodársky podnik š.p. . Je jasné, že sa bude jednať o stavbu, ktorá bude vyžadovať len náklady na prevádzku. Bude potrebné kontrolovať objekty, pravidelne kosiť a upravovať brehy, robiť údržbu a opravy zariadení a vykonávať potrebné merania. To, že SVP š.p. je dlhodobo v červených číslach je všeobecne známé.

Záverečné zhodnotenie – predpokladá sa financovanie projektu z fondov EÚ . Počas výstavby je možné zaťaženie jestvujúcich komunikácií stavebnou technikou, zvýšenou hlučnosťou, prašnosťou, možným znečistením ovzdušia a životného prostredia. Tiež pohyb osôb stavebnej firmy bude rušiť obyvateľov obce.

I keď financie budú z EU , je možné použiť i lacnejšie riešenia, s menším dopadom na životné prostredie. Uvažované využitie suchého poldra je jedno z riešení. Je potrebné vypočítať a navrhnúť porovnateľný objem pre zachytenie povodňovej vlny. Tiež sú skúsenosti z východného Slovenska, kde p. Kravčík navrhol malé prehrádzky, ktroré majú za úlohu zachytávať vodu v krajine. Nepoznám praktické skúsenosti, ktoré by bolo vhodné aplikovať v profiloch okolo obce Doľany.

Celý môj aktívny profesný život som sa venoval budovaniu Vodných stavieb a preto sa mi ťažko písali argumenty proti výstavbe priehrady v Doľanoch. Je preto na obyvateľoch resp. dotknutých osobách , aby si sami zvážili a obhájili potrebu Vodnej stavby v Doľanoch.


Ing.Vladimír Kocian

V Hamuliakove 8.9.2018

Ing. Rozália Baďurová, Správa povodia stredného Váhu

Článok publikovaný v Doľanských novinách v roku 2012.

Ročné výročie júnovej povodne v Doľanoch

Aby sa veľká voda už nevrátila

Uplynul rok od ničivej povodne, ktorá sa prehnala regiónom Malých Karpát a zasiahla aj obec Doľany. Extrémnu povodňovú situáciu spôsobila mimoriadna lokálna búrka.

V popoludňajších hodinách na južných svahoch Malých Karpát v katastroch obcí Doľany, Píla, Častá v okrese Pezinok a Horné Orešany v okrese Trnava spadlo v priebehu 2-3 hodín 100 - 120 mm zrážok na ploche cca 150 km². Pre porovnanie - ročný zrážkový úhrn pre túto oblasť je cca 600 mm.

Súčasný stav

Vodný tok Podhájsky, pretekajúci intravilánom obce, je v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku š.p. Banská Štiavnica. Do našej správy bol prevzatý v roku 1994 v rámci delimitácie HMZ a následne došlo k prevzatiu správcovstva toku nad obcou od štátnych lesov. Tok Podhájsky v katastri obce Doľany má v pásme lesa v celej dĺžke charakter neupraveného toku s prirodzeným režimom odtoku vôd a v centrálnej časti obce je čiastočne neupravený a následne prekrytý do potrubia s kapacitou prietoku Q100. V mieste prechodu z neupravenej časti do krytej časti sú osadené hrablice. Naplaveniny, ktoré sa nachádzajú v toku, vznikajú prirodzenou činnosťou neupraveného toku.

Extrémna sila

Pri povodni v minulom roku prešla obcou povodňová vlna s odhadovanou kulmináciou prietoku cca 30 - 40 m³/ s, pričom pre Podhájsky potok je hodnota storočného prietoku Q100 = 9,0 m³ / s. Povodňová vlna so sebou niesla množstvo plavenín a splavenín, ktoré upchali mostné profily a vtok do zakrytej časti toku v intraviláne obce. Boli odplavené časti ciest, strhnuté mosty, komunikácie zaplavené nánosom bahna a plavenín, zaplavené pivnice domov, odplavené a poškodené osobné automobily. Koryto Podhájskeho potoka bolo na veľa úsekoch zanesené v celom priečnom profile. V niektorých častiach bolo možné vykonať vyčistenie a obnovu koryta až po geodetickom vytýčení.

Odstraňovanie následkov

V rámci vykonania zabezpečovacích prác našou organizáciou bolo odstránených 3390 m³ naplavenín, zabudovaných 891 ton lomového kameňa na sanáciu brehov toku. Zároveň sa uskutočnila oprava hrablíc na vtoku do krytej časti potoka. Správca cestnej komunikácie opevnil cestu zo strany potoka a taktiež bola vykonaná rekonštrukcia poškodených mostných objektov. Po uplynutí jedného roka znovu konštatujeme, že je priam zázrak, že takáto povodeň si nevyžiadala žiadne ľudské životy.

Stop veľkej vode

Vzhľadom na to, že nad obcou sa nachádza pásmo lesa a činnosťou v lese dochádza k ovplyvňovaniu plynulého povodňového odtoku, je nutné pre zmiernenie povodní a zníženie ich dopadu prehodnotiť možnosť vybudovania technicky a kapacitne zodpovedajúcich objektov - záchytných nádrží v lesných úsekoch nad obcou. V dôsledku extrémnych prívalových zrážok dochádza k povodňovým prietokom, ktoré v spojení s veľkým spádom erodujú podložie a svahy. Počas týchto prietokov dochádza k zaneseniu vodného toku sedimentami a následne k jeho vybreženiu. Na riešenie tohoto problému sa v júni konalo rokovanie za účasti zástupcov našej organizácie a starostu obce. Bolo dohodnuté, že naša organizácia prizve projektanta, aby stanovil vhodný profil, v ktorom sa vybuduje technické zariadenie, ktorého účelom bude zachytávanie plavenín nad obcou.

Štúdia určí smer

Na komplexné riešenie danej problematiky sme zaslali na SVP š.p OZ Piešťany požiadavkový list na stavbu „Štúdia protipovodňových opatrení na Podhájskom potoku v k.ú. Doľany“. Štúdia by mala navrhnúť komplexný súbor protipovodňových opatrení ako v intraviláne obce, tak aj nad obcou v pásme lesa. Opatrenia by mali zamedziť alebo znížiť erozívnu činnosť toku a v intraviláne obce by sa úpravou toku mala dosiahnuť kapacita koryta na Q 100 - ročnú vodu.

Ing. Rozália Baďurová

Správa povodia stredného Váhu

Slovenský vodohospodársky podnik, š. p.